Warning: "continue 2" targeting switch is equivalent to "break 2". Did you mean to use "continue 3"? in /home/cevkoror/domains/cevkor.org/public_html/vqmod/vqmod.php on line 684
ÇEVRE KORUMA VE GÜZELLEŞTİRME DERGİSİ

Ağaçlandırma

Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde gelecek kuşaklar serinler

Uzman Kadro

Uzman kadromuz ile sizleri bilgilendirmekteyiz

Müşteri Hizmetleri

0 312 434 15 25

Slider1
Slider2
Slider3
Slider4
Slider5
Slider6
Slider7

‘BİR FİDAN, BİR NEFES’sloganıyla yürüttüğümüz ağaç dikme kampanyalarıyla her yıl olduğu gibi bu yılda birçok ilde ormanlar oluşturarak çevremizin korunmasına katkıda bulunduk.1m ve 1.5 boylarında Toros sediri,Fıstık çamı,Karaçam ve Zeytin fidanlarını çevreye duyarlı firmalarımızın katkılarıyla toprakla buluşturduk.

Ağaç dikmek söz konusu olduğunda,her duyarlı insan bu işe niyetlenir.Ancak iş gerçekten fidanı toprakla buluşturmaya geldiğinde niyet ve istek neticeye dönüşmekte yeterli değildir.’Gelecek nesillerimize bırakacağımız en güzel miras ağaç’tır.’ Sözü bizim için başlangıç olmuştur. Bu sebepten,sizlerin destekleri ile fidanları toprakla buluşturup,güzel bir gelecek için ağaç dikmeye devam ediyoruz.

dashboard feature image
feature image 2

AĞAÇ HAYATTIR

Ağaçların faydarı onların güzelliklerinin çok ötesindedir.Modern şehir yaşamımızda her geçen gün daha çok ağaçların ve doğanın özlemini çekiyoruz. Hayatımızın vazgeçilmez birer parçası olan ağaçların yararları saymak ile bitmez; onların oluşturduğu ormanlar ise Dünyamızı ayakta tutan yegane değerlerin en önemlilerindendir ve doğal kaynaklar bakımından zenginliği olağanüstüdür. Tüketim toplumu olarak malesef artık ağaçları ve aslında genel olarak doğayı tüketiyoruz ve kendimizi de yok olmanın eşiğine sürüklüyoruz. Bunlar gerçekleşirken ise Küresel ısınma denilen bir gerçeği ortaya çıkarttık.Bununla mücadele etmek ve daha iyi bir Dünya ortaya çıkarmak için en önemli hamlemiz Ağaç dikmek olmalıdır. Çünkü ağaç dikmenin faydaları;

  • Ağaçlar oksijen üretir
  • İklimi korur
  • Şehirdeki ağaçlar havayı serinletir
  • Kuraklığı önler
  • Erozyonu önler, depremden korur
  • Stresi azaltır

Ağaçlar, biz insanlar için bu kadar gerekli ve önemlidir. İçinde azıcık doğa ve insan sevgisi olan her birey, ağacı ve yeşili korumakla görevlidir. Ağaçlar ve ormanlar, ancak insanlar bu bilince sahip olduğunda varlığını sürdürebilir.Her sene orman yangınlarında yüz binlerce ağacımız yok olmaktadır. Bir orman yangını ile yüz ağacımızı kaybediyorsak, sonrasında gerekirse bir milyon ağaç dikmeliyiz.Ağacın önemini insanlara henüz küçük yaşlarda anlatmalı, onlara ağaç sevgisini aşılamalıyız. İşte o zaman yemyeşil bir dünyada daha sağlıklı bir şekilde yaşamımıza devam edebiliriz.Çünkü; DÜNYANIN AKCİĞERİ AĞAÇLARDIR..

ÖNEMLİ BİLGİLER

Fidan dikerken kökler kıvrılıp, dönmemeli, toprakta hava boşluğu kalacak biçimde sığ veya derin dikilmemelidir. Dikilecek fidanın 20 cm ' den uzun olan kökleri önceden kesilmelidir. Tüplü ve kaplı fidanlar naylon ve kaplarından mutlaka çıkarıldıktan sonra dikilmelidir. Donlu günlerde fidan dikmeyiniz.

Yaz aylarında ağaç bakımı daha sıklıkla olunmalıdır, sıklıkla toprağın kuruluğuna bakılmalıdır. Ağaç bakımında en önemli olan başka unsurda toprağın havalandırılıp, köklerin oksijen ve güneş almalarını sağlamaktır. Budama işlemi ağacın dallarını daha sağlam olmasına ve dalların üstlere doğru uzamasını sağlar.

Odunlaşmış bitkilerde kırık, ezik, hastalık, sık ve eğri büyümekte olan dallar budanarak ağaçlara düzgün şekiller verilir. Meyve ağaçlarında kaliteli çiçek açmasını ve meyve alınmasını etkiler. Bahçelerdeki süs ağaç ve çalılarının Budama Makası ile şekilleri ve güzellikleri muhafaza edilir.

Ülkemizde ki ormanlarda yetişen ağaçlar, kavak, gürgen, sığla, çınar, ıhlamur, dişbudak, huş, kestane, sığla, ladin, ardıç, akçaağaç, kızılçam, göknar, sarıçam, fıstıkçamı, karaçam, servi, meşe, kayın, sedir ve kızılağaçtır. Ihlamur ağacı ülkemizde Marmara bölgesinde sıklıkla görülen bir bitkidir

Çam fidanının bakımı oldukça kolaydır. Diğer bitkiler gibi çok fazla su istemez. Çam ağacını güneş gören bir yere ekmeniz ve yeteri kadar sulamanız gerekir. Yerini seven bir çam ağacının yerini değiştirmemeye özen göstermelisiniz.

Eski Ahit'e göre zeytin, refahın ve bolluğun sembolüdür ve yalnız Eski Ahit değil, tüm kutsal kitaplarda zeytin ağacı kutsallığın, bolluğun, adaletin, sağlığın, gururun, zaferin, refahın, bilgeliğin, aklın, arınmanın ve yeniden doğuşun, kısaca insanlık için en önemli erdem ve değerlerin sembolüdür.

Zeytindeki E vitamini ve tekli doymamış yağ asitlerinin sık tüketimi, serbest radikallerin nötralize edilmesini sağlayarak kolon kanseri riskini azaltmada önemli bir rol oynar. Zeytinyağı, mide asidini azaltarak ülser ve gastrit gibi sindirim sistemi hastalıklarının gelişmesini önlemede yardımcı olabilmektedir.

Temiz Bir Hava için Doğaya Veirlebilecek En Güzel Hediye Ağaç Dikmektir. Doğaya verilebilecek en güzel hediye ağaç dikmektir. Bir fidanı toprakla buluşturmak, büyüyüp yeşermesini sağlamak kendiniz ve çocuklarınızın geleceği için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir. Yaşamın devam etmesi için gerekli olan oksijenin büyük bir bölümünü ormanlar sağlar

Düzenlediğimiz fidan dikim kampanyaları ile yanan orman alanlarının yerine yeni yeşil alanlar oluşturmaya devam ediyoruz.Çünkü biliyoruz ki ; ''AĞAÇ BIRAKABİLECEĞİNİZ EN GÜZEL MİRASTIR''GURURLUYUZ VE MUTLUYUZ

Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) Genel Müdürü Ayhan Tokuştepe ise, “Gelecek nesillerimizin çevreye duyarlı olmalarını amaçlıyor, düzenlediğimiz fidan dikim kampanyaları ile yanan orman alanlarının yerine yeni yeşil alanlar oluşturmaya devam ediyoruz.

ANKARA ÇEVRE KORUMA VE GÜZELLEŞTİRME DERGİSİ © 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.


ZİYAGÖKALP CAD. ÇALDIRAN SOK. NO:1/10 KOLEJ/ANKARA